Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

По 20 години на власт, Ердоган излегува на најтешките избори: Ако изгубам, мирно ќе се повлечам

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе го прифати резултатот од изборите во недела и ќе се повлече од функцијата доколку загуби, а се осврна на загриженоста дека можеби нема да ја напушти власта.

„Доаѓаме на власт преку демократски средства во Турција. Ако нашата нација одлучи поинаку, јас ќе го направам она што го бара демократијата, нема што друго да се прави“, изјави Ердоган на телевизија, на прашањето дали ќе ја предаде власта. .

Неговиот блок ќе ги почитува резултатите што доаѓаат од гласачките кутии, додаде тој. Ако опозицијата е загрижена за безбедноста на изборите, треба да ги надгледува сите избирачки места и да се грижи за безбедноста, исто како што тоа го прават сопартијците на Ердоган, рече тој.

„Волјата на нацијата не смее да биде компромитирана“, додаде Ердоган. Турскиот претседател рече и дека верува оти ќе биде реизбран за уште еден мандат и оти в недела ќе обезбеди парламентарно мнозинство.

По 20 години на чело на Турција, Ердоган се соочува со својот најтежок изборен тест поради негодувањето на јавноста поради економските тешкотии, неговото справување со последиците од масовните земјотреси во февруари и околу 3,5 милиони сириски бегалци. Според анкетите, кандидатот на здружената опозиција Кемал Киличдароглу е малку пред Ердоган.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе