Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Британскиот извештај: Русите хаотично се повлекле кон Бахмут

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство утрово објави извештај во кој се наведува дека во текот на изминатите четири дена, делови од 72-та одделна моторизирана бригада на Русија (72-та SMRB) најверојатно хаотично се повлекле од своите позиции на јужното крило на операцијата Бахмут.

Според Министерството, украинските сили вратиле најмалку еден километар територија.

Областа има одредено тактичко значење бидејќи беше руски мост на западната страна на каналот Донец-Донбас, додаваат тие.

72-та одделна моторизирана бригада на Русија е дел од Третиот армиски корпус, формација создадена минатата есен и која има проблеми со моралот на единицата уште од првиот ден. Во контекст на овој корпус, често се зборува за ограничена борбена ефикасност.

Нивното распоредување во толку тежок и оперативно важен сектор го истакнува сериозниот недостаток на достојни воени единици меѓу Русите, пишуваат Британците.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги и производи. Токму тоа е премисата на претстојниот Саем за транспорт 2023, на којшто ќе се претстават повеќе… Повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе