Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина

Зеленски денеска во Рим: Се среќава со Мелони

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска ќе го посети Рим, каде што ќе го пречека претседателот Серџо Матарела, потврдија од кабинетот на италијанскиот претседател.

Зеленски ќе се сретне и со италијанскиот премиер Џорџо Мелони и со папата Франциско за време на неговата прва посета на Рим откако Кремљ ја започна својата инвазија на Украина во февруари минатата година.

Мелони, откако дојде на власт во есента 2022 година, силно ја поддржува Украина во нејзините обиди да се спротивстави на руската инвазија, а на почетокот на оваа година таа го посети и Киев. Повеќе од една година папата Франциско речиси секој ден ги повикува верниците да се молат за Украина и редовно апелира до Киев и Москва да се договорат за прекин на огнот.

Папата се уште не ја прифатил украинската покана, па го посетува Киев, велејќи дека ќе оди само ако биде поканет и во Русија.

Деталите за посетата на Зеленски на Рим првично беа чувани во тајност од безбедносни причини. Не е јасно дали украинскиот претседател в недела по средбите во Рим ќе отпатува за Германија.

Подготовките за неговото пристигнување во Берлин траат веќе неколку дена, иако тој не е потврден. Зеленски во недела во име на украинскиот народ треба да ја добие престижната награда Карло Велики во германскиот град Ахен.

Сепак, останува нејасно дали тој лично ќе присуствува на доделувањето.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе