Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Зеленски проговори за обидот за атентат на Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш ги отфрли руските тврдења дека Украина стои зад наводниот напад со дрон врз Кремљ минатата недела, што Москва го нарече обид за атентат врз Путин.

Тој мисли дека се работи за операција лажно знаме, која ја извршила самата Русија и дека тоа било само изговор Москва повторно да ја нападне Украина.

„Постојано бараат нешто што би звучело како оправдување. Велат: „Вие ни го правите ова, па ние ви го правиме она“, рече Зеленски.

Сепак, како што вели, тоа не поминало.

„Тоа не ѝ се допадна ни на руската јавност. Ниту нивните пропагандисти не веруваа затоа што сè изгледаше многу вештачко“, рече Зеленски.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе