Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото pixabay
СветТОП ВЕСТИ

Четворица повредени и неколку автомобили во пламен по експлозија во Милано

Силна експлозија го погоди центарот на италијанскиот град Милано, објави новинскиот канал „Скај ТГ 24“.

Најмалку пет автомобили и четири мопеди се запалени, а пожарот се проширил кон становите на улица и кон аптека како резултат на експлозијата, соопшти телевизијата. Наводно, комбе експлодирало на улица во квартот Порта Ромања во близина на центарот на Милано.

Според „Ла Република“, комбето превезувало боци со кислород кога експлодирало предизвикувајќи домино-експлозии.

Во експлозијата се повредени четири лица, пренесува „Ервоњуз“.

Видеоснимките од местото на настанот прикажуваат паркирани автомобили како горат и облак густ црн чад што се издигнува кон небото. Според извештаите, по експлозијата, било евакуирано блиското училиште.

Причината за експлозијата не е позната.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе