Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото: Министерство за внатрешни работи на Србија
СветВо тренд...

Нови мерки во Србија по вчерашниот масакр: „Да го предадете нелегалното оружје за еден месец, инаку ќе има страшни последици“

Србија носи низа мерки по двата масакра. Претседателот Александар Вучиќ најави дека во секое училиште ќе има полицаец, а затоа се примаат нови 1.000 лица. Притоа, посочи дека ќе се менува законот за оружје со цел да се заострат критериумите. Во следните две години нема да се издава ниедна дозвола за оружје.

„Досега нашите полициски службеници имаа обврска пред почетокот на наставата и по крајот, да проверат што се случува во училиштата. Се примаат нови 1.200 полицајци, кои ќе бидат во училиштата. Ќе пуштиме над 1.000 полицајци за да поминуваат време во училиштата за, покрај обезбедувањето, да има и по еден полицаец во училиштата. Со тоа не само што ќе ја подигнеме сигурноста, туку ќе го намалиме врсничкото насилство, што е голема работа. Оние што ги тепаат послабите од себе, секогаш се плашат од појаките, а државата е најсилна. Не постојат мајка и баба што спиеја во изминатите 48 часа“, рече Вучиќ.

Ќе има еден месец за сите што имаат нелегално оружје да го предадат, во спротивно – ќе има последици, а оружјето ќе биде најдено.

„Владата ќе наложи да се измени законот за оружје. Ќе има ревизија за сите што имаат оружје. Ќе направиме потполно разоружување на Србија. Инаку, казните ќе бидат преголеми. Па ќе видиме како ќе го набавите оружјето, како она вчера, со кое направивте масакр“, рече Вучиќ.

До осум години затвор ќе има за сите што нелегално ќе набават оружје.

„Тој што носи оружје, а нема дозвола, да биде казнет до 15 години, а до 12 години како што беше досега“, додава Вучиќ.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе