22.8 C
Скопје
29. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТИЗБОР

Хаос на аеродромите во Германија, откажани 700 појдовни лета

Сите полетувања од четири аеродроми во Германија ќе бидат откажани денеска и утре, поради штрајкот на безбедносните контролни работници, повикан од синдикатот Верди, а со последиците од прекинот ќе се соочат најмалку 100.000 луѓе.

Според германското аеродромско здружение АДВ, околу 700 појдовни летови ќе бидат откажани поради штрајкови на аеродромите во Дизелдорф, Хамбург и Келн/Бон.

Слетувањето на аеродромот сепак ќе биде можно, но се очекува летовите да бидат одложени или откажани.

Синдикатот Верди, исто така, го повика персоналот за безбедност утре да ја прекине работата на аеродромот во Штутгарт, а не се знае колку откажувања ќе предизвика тоа.

Причина за штрајкот се преговорите меѓу синдикатот и Федералната асоцијација на компании за воздухопловна безбедност (БДЛС) за бонуси за ноќни смени, работа во сабота, недела и државни празници, кои не постигнале напредок.

Високата инфлација во најголемата европска економија предизвика бран штрајкови во последниве месеци бидејќи работниците бараат повисоки плати за да се надоместат зголемените животни трошоци.

Синдикатот на железници и транспорт ЕВГ за утре најави еднодневен штрајк.