Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Хаос на аеродромите во Германија, откажани 700 појдовни лета

Сите полетувања од четири аеродроми во Германија ќе бидат откажани денеска и утре, поради штрајкот на безбедносните контролни работници, повикан од синдикатот Верди, а со последиците од прекинот ќе се соочат најмалку 100.000 луѓе.

Според германското аеродромско здружение АДВ, околу 700 појдовни летови ќе бидат откажани поради штрајкови на аеродромите во Дизелдорф, Хамбург и Келн/Бон.

Слетувањето на аеродромот сепак ќе биде можно, но се очекува летовите да бидат одложени или откажани.

Синдикатот Верди, исто така, го повика персоналот за безбедност утре да ја прекине работата на аеродромот во Штутгарт, а не се знае колку откажувања ќе предизвика тоа.

Причина за штрајкот се преговорите меѓу синдикатот и Федералната асоцијација на компании за воздухопловна безбедност (БДЛС) за бонуси за ноќни смени, работа во сабота, недела и државни празници, кои не постигнале напредок.

Високата инфлација во најголемата европска економија предизвика бран штрајкови во последниве месеци бидејќи работниците бараат повисоки плати за да се надоместат зголемените животни трошоци.

Синдикатот на железници и транспорт ЕВГ за утре најави еднодневен штрајк.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе