Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Вучиќ: Шведска побара од нас да воведеме санкции против Русија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Шведска побарала од Србија да воведе санкции против Русија. Вучиќ ова го изјави веднаш по средбата со шведскиот министер Тобијас Билстром.

„Ги разбравме пораките од Шведска дека мораме да воведеме санкции кон Русија. Ние сме независна земја и соодветно ќе носиме одлуки. Уште еднаш, многу ви благодарам за вашата искреност и отвореност. Тоа е единствениот вистински начин да ги сослушаме аргументите едни на други и најдобро да се разбереме“, рече Вучиќ.

Тој се осврна и на ситуацијата на Косово и Метохија.

„Повторив дека Србија ќе го исполни она што го кажавме, но дека Србија нема да го поддржи членството на Косово во ОН. Денеска се навршуваат 10 години од усвојувањето на Бриселскиот договор, кога ќе ги формирате ЗСО, само кога ќе го исполните тоа, ќе направиме се друго. Тоа е обврска која постои од 2013 година. Ние во Србија не сме толку глупи. Очекуваме да си ги исполните обврските, потоа ќе се зафатиме и ќе покажеме колку сме доверлив партнер“, изјави Вучиќ.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе