Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Големо количество оружје и дрога во вредност од 5, 7 милијарди долари запленети од Интерпол: за еден месец уапсени 14.000 луѓе

Во најголемата полициска акција спроведена во Централна и Јужна Америка запленета е рекордна количина на дрога и оружје, соопшти Интерпол.

Вредноста на запленетата дрога е проценета на 5,7 милијарди долари, а запленети се и неколку илјади парчиња нелегално оружје. Во оваа голема полициска акција која траеше од 12 март до 2 април учествуваа 15 земји.

Интерпол соопшти дека во акцијата „Тригер IX“ се уапсени 14.260 лица. Пронајдени се 8.263 парчиња оружје и 306.000 парчиња муниција, 203 тони дрога и 372 тони средства за производство на наркотици.

Во акцијата учествуваа Аргентина, Боливија, Чиле, Колумбија, Костарика, Еквадор, Ел Салвадор, Гватемала, Хондурас, Мексико, Панама, Парагвај, Перу и Уругвај.

Повеќе од половина од „криминалното оружје“ запленето и пронајдено во Централна Америка потекнува од САД, покажуваат податоците на американската агенција за контрола на оружјето АТФ.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе