Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Дачиќ: Визната либерализација за Косово на годишнината од договорот изгледа како награда

По повод десет години од потпишувањето на Бриселскиот договор меѓу претставниците на Белград и Приштина, министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека „денес како да доживуваме колективната амнезија на некои западни земји“, бидејќи Европскиот парламент одобри визна либерализација за Косово иако не исполнило ниту една точка од тој договор.

Дачиќ за телевизија „Прва“ изјави дека Србија во принцип не е против визната либерализација за Косово, туку дека е избран моментот „кога тоа изгледа како награда за нешто“, иако Косово не ги исполнило своите обврски, од кои прва е воспоставувањето на Заедницата на српските општини.

На прашањето дали е корисно Србија да учествува во дијалогот со властите во Приштина, со посредство на Европската унија, Дачиќ рече: ако можеме да повлечеме линија, корисно е Србија да учествува во дијалогот.

„Не сакаме да зборуваме за статусот на Косово, целата таа приказна е статусно неутрална“, рече Дачиќ.

Дачиќ рече дека Заедницата на српските општини ќе биде „првата форма на самоорганизирање на Србите на Косово“ и првата „автентична организација“, бидејќи до сега „на Косово имало само српски органи“.

Тој, исто така, рече дека потегот на властите во Приштина да ги пререгистрираат автомобилите, што доведе до тоа Србите да ги напуштат косовските институции, е „чист каприц“ со желба да предизвикаат немири.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе