Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Блинкен: Договорот меѓу Косово и Србија го отвора патот за признавање од страна на другите пет членки на ЕУ

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен очекува дека спроведувањето на предложениот европски договор за Косово прифатен од Белград и Приштина ќе ги охрабри петте преостанати членки на ЕУ да ја признаат независноста на Косово.

– Факт е дека двете земји го постигнаа овој договор и под претпоставка дека ќе го спроведат, мислам дека тие (преостанатите пет земји од ЕУ) ќе тргнат кон признавање (на независноста на Косово) – рече Блинкен на сослушувањето пред членовите на Конгресот на САД.

На прашањето дали гледа напредок во тоа што некои членки на Европската унија не ја признаваат независноста на Косово и дали американскиот државен секретар разговара со оние пет земји-членки на Унијата кои го поддржаа договорот, но не го признаваат Косово Блинкен рече дека овој документ го отвора патот до препознавање.

-Тоа го отвора прашањето, но мислам дека овој договор не става на патот на признавањето од тие земји. Што се однесува до самата Србија, тоа е прашање за друг пат. Сепак, постигнувањето нормални врски би имало многу позитивни ефекти врз секојдневните врски. „Мислам дека наскоро ќе дојдеме до тоа“, одговори Блинкен.

Независноста на Косово не ја признаваат Кипар, Грција, Романија, Шпанија и Словачка, чиј поранешен шеф на дипломатијата, Мирослав Лајчак, сега е специјален претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина.

Блинкен им рекол на американските сенатори дека бил вклучен во разговорите со косовскиот премиер Албин Курти и со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Тој оцени дека „има позитивен момент“ и дека би било од помош доколку американските парламентарци се вклучат преку разговори со претставници во Србија и Косово.

– И двајцата лидери треба да се справат со различните мислења на нивните претставници за ова прашање. Мислам дека вашиот глас може да направи разлика – рече Блинкен, истакнувајќи дека го охрабрува ангажманот на американските парламентарци и ангажманот на Вучиќ и Курти, пренесува Хина.

Лидерите на Србија и Косово, по трилатералната средба на 27 февруари во Брисел и на 18 март во Охрид, го прифатија предлогот на европскиот договор за нормализација и се договорија за Анексот за спроведување на европскиот план, кој САД силно го поддржуваат .