34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТТОП ВЕСТИ

„Постојано ни носат деца, страшно е“, шокиран директорот на Kлиниката за ортопедија во Лариса, Грција

Целата земја останува шокирана од смртоносниот судир на патничкиот и товарниот воз во Темпи со постојано зголемување на бројот на загинати.

„Зборуваме за студенти. Тоа е она што навистина е страшно. Од првиот до последниот момент, повеќето од пациентите што се лекувале во болницата биле ученици на возраст од 20 до 25 години“, рече директорот на Клиниката за ортопедија од Лариса, Костас Баргиотас.

Тој изрази стравување дека ситуацијата ќе биде еднакво болна кога семејствата ќе почнат да ги препознаваат жртвите. „Постојано ни носат деца“, рече тој во шок.

Досега животот во несреќата го загубија најмалку 36 лица, а властите стравуваат дека бројките може да растат.