Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Uncategorized

Распарчено тело на позната манекенка пронајдено во Хонг Конг, уапсен сопругот кој се обидел да бега

Делови од човечко тело, кои ѝ припаѓаат на познатата манекенка и инфлуенсерка Аби Чои, се пронајдени во фрижидер во изнајмен стан во северниот дел од ХонгКонг. Уапсен е поранешниот сопруг на манекенката.

Чои (28) беше пријавена за исчезната во средата, а делови од нејзиното тело беа пронајдени во петокот, заедно со нож за месо, електрична пила и облека во областа Таи По, соопшти полицијата.

Полицискиот надзорник Алан Чунг на вчерашната прес-конференција изјави дека поранешниот сопруг на манекенката бил уапсен додека се обидувал да избега на пристаништето во Тунг Чунг.

Поранешниот сопруг, заедно со неговиот брат и родителите, кои беа уапсени во петокот, се задржани на сослушување додека полицијата продолжува да ги бара преостанатите делови од телото на жената.

Полицијата дошла до страшно откритие во куќа, која се наоѓала на околу половина час возење од центарот на градот. Човечко ткиво е пронајдено во лонци со супа, додека главата, торзото и рацете на жртвата не биле на местото на настанот.

„ Во станот е пронајден алат што се користи за распарчување на човечки тела, меѓу кои мелници за месо, моторни пили, долги мантили, ракавици и маски – соопшти полицијата. Според информациите, куќата ја изнајмил поранешниот свекор на Аби пред само неколку недели.

Како модел, Чои беше фотографирана на ревијата за висока мода пролет/лето 2023 на Ели Сааб во Париз минатиот месец. Таа неодамна се појави и како дигитален модел на насловна страница за луксузниот магазин L’Officiel Monaco и присуствуваше на овогодинешната модна недела во Париз.

Чои, која беше позната и како влијателна личност на социјалните мрежи, има речиси 100.000 следбеници на нејзиниот Инстаграм профил, на кој има фотографии како позира со различни луксузни брендови на локации од Лондон, Париз до Шангај и на јахти во Хонг Конг.

Чои зад себе остави син и ќерка со поранешниот сопруг, а тие ќе бидат чувани од мајката на манекенката, додаде полицијата.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе