22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

(Видео) Огромен кратер се формира во Турција

Кратер длабок меѓу 12 и 15 метри и пречник од 100 метри ненадејно се формирал во поле во градот Карапинар во турската провинција Коња, јавува Анадолија.

Кратерот го откриле локалните жители. Јусуф Гултекин, кој живее таму, рече дека кратерот најверојатно настанал пред неколку дена. Тој додаде дека овие дупки често се појавуваат во областа и дека мештаните се навикнати на тоа.

Објаснувања за овој факт сè уште не се утврдени.

Според една верзија, дупката настанала кога подземните води се повлекле, што можело да предизвика таложење на почвата.

Во меѓувреме, директорот на Истражувачкиот и применет центар на Техничкиот универзитет Обрук во Коња, професор Фетула Арик, рече дека експертите не можат да го поврзат изгледот на кратерот со земјотресите што се случија во Турција.

„ Овој кратер нема никаква врска со претходните големи земјотреси, ниту со сегашниот. Можеби бил пред колапсот и тоа можело да има некаков ефект? Можеби“, рече Арик.