Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Украина распоредува воени сили на границата со Молдавија за да ја заштити од Русија

Молдавија се повеќе е цел на руската војна, а нејзината национална влада падна пред две недели. Пред да поднесе оставка, претседателката Маја Санду ја обвини Русија за заговор за државен удар за соборување на проевропската влада на Молдавија користејќи „странски саботери“.

Санду рече дека молдавските власти ги потврдиле обвинувањата што првпат ги упати украинскиот претседател Володимир Зеленски, предупредувајќи дека неговите разузнавачки агенции откриле „детален руски план за поттикнување политичка криза во Молдавија“. Аналитичарите велат дека е сосема можно Москва да ги користи Молдавија – и сепаратистичките групи во нејзиниот проруски отцепен регион Придњестровје – за да сее раздор и да ја разоружа Украина на другата страна на светот, сето тоа пред првата годишнина од војната.

Министерството за одбрана на Украина потврди дека почнало да распоредува свои сили на границата со Молдавија за да ја „заштитат“. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека првата цел на Путин е да го освои меѓународниот аеродром во Кишињев.

Молдавскиот премиер Дорин Речеан не го негираше тоа.

„Веќе неколку пати кажав дека има неколку сценарија за дестабилизација на Молдавија, а она што го кажа Зеленски е само едно од нив. Молдавија е подготвена за сите предизвици“, рече Речеан.

Досега, украинските одбранбени сили и западните сојузници проценуваа дека новата руска офанзива ќе биде концентрирана на истокот на земјата. „Од перспектива на Кремљ, тоа е прилично паметна стратегија. Секој пат кога почнувам да ја потценувам способноста на Русија да создава немири, се случуваат вакви работи“, додаде Вотс, кој сега го предводи Центарот за анализа на дигитални закани на Мајкрософт.

Санду на почетокот на минатата недела тврдеше дека тактиката за нарушување на Кремљ вклучувала државјани на Русија, Белорусија, Црна Гора и Србија кои влегуваат во Молдавија и се обидуваат да поттикнат протести во обид да ја „заменат легитимната влада со нелегална влада контролирана од Руската Федерација“.

„Целта на овие дејствија е уривање на уставниот поредок, промена на легитимната влада во Кишињев во нелегитимна што ќе ја стави нашата земја на располагање на Русија и ќе го запре процесот на европска интеграција, но и ќе и овозможи на Русија да користи Молдавија во војната против Украина“, рече Санду.

Русија брзо ги отфрли тврдењата, додека Црна Гора и Србија ја повикаа владата во Кишињев да обезбеди повеќе информации. Белорусија јавно не ги коментираше наводите, а нејзиното Министерство за надворешни работи не одговори на барањето на CNBC за коментар.