Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Борел: „Меѓународното право мора да се применува насекаде“

Високиот претставник на Европската унија, Жосеф Борел, порача дека „меѓународното право мора да се применува насекаде“.

Борел во авторски текст за денешната „Политика“, по повод годишнината од руската инвазија на Украина, посочи дека војната во Украина не е „само европско прашање“, ниту прашање на „Западот против сите други, туку прашање на светот во кој сакаме да живееме“.

Тој нагласи дека никој не е безбеден во свет каде што би се нормализирала илегалната употреба на сила од страна на нуклеарна сила и постојана членка на Советот за безбедност.

Русија секојдневно ја прекршува Повелбата на ОН, создавајќи опасен преседан за целиот свет со својата империјалистичка политика. Русија секојдневно убива невини Украинки, мажи и деца, истурајќи проектили врз градовите и цивилната инфраструктура. Русија секојдневно шири лаги и измислици. Една година подоцна, постои ризик луѓето да се навикнат на сликите на воените злосторства и злосторствата што ги гледаат“, предупреди Борел.

Истакна дека „за ЕУ ​​и нашите партнери нема алтернатива – ќе продолжиме во насока на „тројната стратегија“: поддршка на Украина, вршење притисок врз Русија да престане со нејзината нелегална агресија и помагање на остатокот од светот да се справи со последиците од војната“.

Како што истакна, тоа успешно го прават веќе една година. Борел додаде дека не е доволно да се каже дека сакаме Украина да може да се одбрани – за тоа се потребни и средства.

„Затоа ЕУ за прв пат испорача оружје на земја која беше нападната“, рече Борел.

Нашата колективна цел, рече високиот претставник на ЕУ, е и ќе продолжи да биде демократска Украина која преовладува, потиснувајќи го освојувачот, враќање на целосниот суверенитет и со тоа враќање на меѓународниот правен поредок.

„Пред сè“, рече Борел, „сакаме мир во Украина, сеопфатен и траен мир, во согласност со Повелбата на ОН и меѓународното право. Поддршката за Украина и напорите за мир одат рака под рака“.

„Руската инвазија уште еднаш го истакна фактот дека земјите и луѓето мора да бидат слободни да ја одредуваат својата иднина“, рече Борел.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе