11.8 C
Скопје
18. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАТЕМАСВЕТТОП ВЕСТИ

Германска разузнавачка служба: Путин не е за преговори, тој сака воена победа

Речиси една година по почетокот на руската инвазија на Украина, раководството на Москва не покажува знаци дека е отворено за преговори за завршување на конфликтот, а рускиот претседател Владимир Путин сака да стави крај на војната на бојното поле, според германските разузнавачи.

– Нема индикации дека Путин е подготвен да постигне мировен договор – изјави во средата шефот на германската надворешна разузнавачка служба БНД Бруно Кал за германската медиумска група Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Путин сега е заинтересиран да го прекине конфликтот на бојното поле и да стекне што е можно поголема предност таму, за да може тогаш можеби да диктира мировен договор по свои услови во одреден момент во иднината, додаде шефот на германското разузнавање.

Русија започна целосна инвазија на Украина на 24 февруари минатата година. Кал истакна дека Русија е способна да испрати многу повеќе војници на фронтот. Од 300.000 војници кои Москва ги мобилизираше есента минатата година, некои сè уште се на обука, додека други се веќе испратени во првите редови, додаде тој.

Русија има „дополнителен мобилизациски потенцијал до милион мажи, доколку Кремљ смета дека е потребно“, изјави шефот на германската разузнавачка служба.

И покрај нумеричката предност на Русија, Украина сепак може многу ефикасно да се брани од силите на Москва, рече Кал.

– Но, ова е тешка борба на долг рок и ќе биде успешна на украинската страна само доколку навистина се одржи поддршката од Западот – додаде тој.

Руските војници успеаја да го спречат ненадејното напредување на Украинците. Кал ја опиша тековната ситуација на бојното поле како рововска војна – „многу сурова, брутална војна на трошење“.