Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСветТОП ВЕСТИ

Германска разузнавачка служба: Путин не е за преговори, тој сака воена победа

Речиси една година по почетокот на руската инвазија на Украина, раководството на Москва не покажува знаци дека е отворено за преговори за завршување на конфликтот, а рускиот претседател Владимир Путин сака да стави крај на војната на бојното поле, според германските разузнавачи.

– Нема индикации дека Путин е подготвен да постигне мировен договор – изјави во средата шефот на германската надворешна разузнавачка служба БНД Бруно Кал за германската медиумска група Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Путин сега е заинтересиран да го прекине конфликтот на бојното поле и да стекне што е можно поголема предност таму, за да може тогаш можеби да диктира мировен договор по свои услови во одреден момент во иднината, додаде шефот на германското разузнавање.

Русија започна целосна инвазија на Украина на 24 февруари минатата година. Кал истакна дека Русија е способна да испрати многу повеќе војници на фронтот. Од 300.000 војници кои Москва ги мобилизираше есента минатата година, некои сè уште се на обука, додека други се веќе испратени во првите редови, додаде тој.

Русија има „дополнителен мобилизациски потенцијал до милион мажи, доколку Кремљ смета дека е потребно“, изјави шефот на германската разузнавачка служба.

И покрај нумеричката предност на Русија, Украина сепак може многу ефикасно да се брани од силите на Москва, рече Кал.

– Но, ова е тешка борба на долг рок и ќе биде успешна на украинската страна само доколку навистина се одржи поддршката од Западот – додаде тој.

Руските војници успеаја да го спречат ненадејното напредување на Украинците. Кал ја опиша тековната ситуација на бојното поле како рововска војна – „многу сурова, брутална војна на трошење“.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе