Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Семејството скокнало од балкон поради земјотресот: Преживеале пад од 30 метри височина

Маж од Турција и неговото семејство се спасиле така што врзал завеса на балконот и скокнал поради земјотресот што пред осум дена ја погоди оваа земја. Сè се случи во Хатај.

Според податоците на АФАД, првиот земјотрес бил во 04:17 часот и бил со јачина од 7,7 степени. Епицентарот на земјотресот бил во областа Пазарчик во Кахраманмарас, седум километри под земја, која е многу плитка и една од причините за големиот пустош. Во 13 часот и 24 минути се случи уште еден земјотрес со јачина од 7,6 степени, чиј епицентар беше Елбистан во областа Кахраманмарас.

Истражувачот за урбана историја во Регионалната дирекција на фондации Фахредин Османча бил на 3-ти кат од шесткатницата каде што живеел со своето семејство за време на земјотресот.

За да го преживее земјотресот врзал завеса на балконот и излетал. Имено, тој заедно со сопругата и ќерката излетал од балконот при што паднале од 30 метри височина. Тие го преживеаја падот, а Османќа го опиша своето искуство.

-Додека ја врзувавме завесата во куќата и се држевме за неа, се лизнавме и од 30 метри се удривме во бетонот. Ушите ми ѕвонеа. Изгубив свест повеќе од еден час. Ја видов ќерка ми како дише, но крваво. Го покрив лицето. Ме спаси сосед кој ми ја зеде ќерката. И сопругата скокна по мене. Се намокривме на дождот. Возљубените робови на Алах не спасија од пожар и замрзнување – рече Османќа.

Според него, редовно ги посетувале вработени од државните институции. Османќа и неговото семејство веднаш биле хоспитализирани.

– Мојот братучед, кој дојде од Искендерун, не возеше до Анкара. Три дена се лекував во градската болница Етлик, секоја секунда доаѓаше по некој од институциите на нашата земја. Имав пукнатини на ‘рбетот, раката и ребрата. Домот ми беше уништен, а се трудам да не го изгубам мирот – рекол овој храбар човек.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе