Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Шојгу: Со мешањето во Украина, НАТО ризикува непредвидливо ниво на ескалација

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, изјави дека испораката на оружје од Западот во Украина го вовлекува НАТО во конфликт и може да доведе до „непредвидливо ниво на ескалација“.

Руската новинска агенција ТАСС објави дека Шојгу за време на конференцискиот повик ги обвинил САД и нивните сојузници дека се обидуваат да го продолжат конфликтот што е можно повеќе со снабдувањето на Киев со „тешко офанзивно оружје“.

„Таквите потези, всушност, ги вклучуваат земјите на НАТО во конфликтот и на крајот може да доведат до непредвидлива ескалација“, рече Шојгу.