Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Грчките спасувачи веќе заминаа за Турција

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис по земјотресот во Турција, кој беше почувствуван и во Грција, им наложи на специјализираните служби да се вклучат и да помогнат во спасувачките напори. Се верува дека 25 припадници на грчката спасувачка единица ЕМАК веќе се на пат кон јужна Турција, а најавени се и други видови помош од Грција, пренесува лондонски Гардијан.

Во својата денешна објава на Твитер, премиерот Мицотакис во име на сите Грци изрази искрено сочувство до семејствата на жртвите од земјотресот во Турција.