Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Во Киев се одржува важен состанок на ЕУ: „Ова е силна порака до Москва“

Украина и Европската унија ќе одржат самит во Киев што украинската влада го нарече „силна порака“ до Москва речиси една година по почетокот на руската инвазија. Руската армија, која беше во офанзива во последните неколку дена, во вторникот тврдеше дека зазела село во близина на Бахмут, кое е жешка точка во борбите во источна Украина.

Средбата на самитот со дваесет и седумте е важна пресвртница, неколку месеци откако Киев го доби официјалниот кандидатски статус за ЕУ. Во својот говор во вторникот вечерта, претседателот Володимир Зеленски изрази надеж дека самитот ќе го потврди високото „ниво на соработка и напредок“ со ЕУ.

– Очекуваме нови вести за Украина – рече тој.

– Фактот што самитот се одржува во Киев е силна порака испратена до нашите партнери, но и до нашите непријатели – истакна претходно премиерот Денис Шмихаљ, велејќи дека „од самитот очекува позитивна привремена оценка за нашите напори за европска интеграција“.

Дводневниот состанок на самитот треба да ја поттикне „Европа да верува во победата на Украина“, посочи тој.

Состанокот доаѓа неколку дена откако Западот, по долго одложување, одобри испраќање тешки тенкови на украинската армија. Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба рече дека Украина очекува „120 до 140“ западни тенкови да ја потиснат руската армија.

Ова е првпат Киев да го открие бројот на тешки модерни оклопни возила што му ги ветиле неговите западни сојузници. Руските сили на теренот се решени да преземат иницијатива, по поразите што ги натераа да се повлечат на североистокот и југот на земјата наесен.

Во вторникот руското министерство во својот дневен извештај тврдеше дека „местото Блаходтна (близу Бахмут) е ослободено“ во офанзива на „доброволни трупи“ со поддршка на воздухопловните сили и артилерија.

„Волонтери“ е еуфемизам што Русија го користи за да се однесува на паравоените групи, особено на групата Вагнер, кои се борат заедно со армијата. Во саботата Киев ги демантираше информациите за апсењето на Блаходатн.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе