Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

ЕУ го повикува Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел го повика Израел да не користи смртоносна сила освен во „крајна нужда“ како одговор на денешните и вчерашните палестински напади во кои загинаа седум, а беа ранети 12 лица.

Денес две лица беа ранети во пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти утрото израелската полиција и го оквалификува како „терористички напад“ извршен од 13-годишно дете, само еден ден по смртоносниот напад на синагога во истиот град во кој седум луѓе загинаа, а 10 беа ранети.

Нападите ги осудија сојузниците на Израел и некои арапски земји, а 42 лица беа приведени на сослушување во истрагата.

„Европската унија целосно ги разбира легитимните безбедносни грижи на Израел, кои дополнително се оправдуваат со последните терористички напади, но треба да се нагласи дека смртоносната сила не се користи освен како последно средство, кога е неизбежно да се заштитат животи“, рече Борел.

Борел тврди дека Унијата е загрижена поради зголемената тензија во Израел и на палестинските територии и ги повикува двете страни да направат се’ што е можно за да се смири моменталната ситуација и да започнат координирани акции за да се спречат нови напади и насилство.

Тој исто така додава дека во четвртокот во Џенин, на Западниот Брег, во судирите со израелските војници загинале девет Палестинци, а уште 20 се ранети, додека Израел вели дека операцијата во Џенин била спроведена за апсење на членови на милитантната група Исламски џихад.

Во истото соопштение за печатот, Борел го потсети Израел за фактот дека минатата година на Западниот Брег, повеќе од 150 луѓе, меѓу кои 30 деца, беа убиени во конфликт со израелските сили.

Тој потоа рече дека Унијата е „згрозена од грозоморниот терористички атентат во петокот на луѓето пред синагогата и денешниот напад во Источен Ерусалим“.

„ЕУ цврсто ги осудува овие бесмислени акти на насилство и омраза“, изјави Борел и повика на обновување на мировните преговори.

Тој апелираше и до двете страни да не реагираат на провокации.

Заедно со САД, Јордан и Египет, арапските земји кои потпишаа мировни договори со Израел, исто така, го осудија нападот на синагогата, како и Обединетите Арапски Емирати, една од неколкуте арапски држави кои ги нормализираа односите со Израел пред две години.

Од друга страна, Исламски џихад го пофали палестинскиот напад врз синагогата, но не презеде одговорност за него.

Либанската шиитска група Хезболах во саботата го поздрави нападот врз синагогата, а палестинското движење Хамас, кое е на власт во Појасот Газа, го поздрави како „одговор на злосторството во Џенин и како природен одговор на криминалните дејствија на окупаторите“.

Вчера, САД го осудија „очигледниот терористички напад“ на синагогата, а заменик портпаролот на Стејт департментот Ведант Пател им рече на новинарите дека американските власти се во контакт со нивните израелски колеги.

„Тоа е апсолутно страшно. Нашите мисли, молитви и сочувство се упатуваат до загинатите во овој ужасен чин на насилство. Најостро го осудуваме овој бесрамен терористички напад. Нашата посветеност на безбедноста на Израел останува цврста“, рече Пател.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе