13.8 C
Скопје
28. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

И Путин и Зеленски го одбележаа Денот на сеќавањето на Холокаустот

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски вчера го одбележа Денот на сеќавањето на Холокаустот, велејќи дека светот мора да остане обединет во борбата против ромразата.

„Денес, како и секогаш, Украина се сеќава на милионите жртви на холокаустот. Знаеме и паметиме дека заедно со омразата, рамнодушноста убива“, рече тој.

АФП наведува дека Путин исто така го одбележа овој ден.

„Заборавањето на лекциите од историјата води до повторување на страшни трагедии. Нашите војници храбро се борат против ова зло“, рече Путин.