Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Трамп загрижен за одлуката на Бајден: Заврши ја војната сега

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп (Трамп) изрази загриженост поради можноста одлуката на западните земји да испратат тенкови во Киев може да доведе до нуклеарна војна.

– Прво тенкови, па нуклеарни проектили. Крај на оваа војна, сега. Тоа е толку лесно! – напиша Трамп на својата социјална мрежа Вистина.

Германската влада вчера потврди дека ќе испрати 14 тенкови „Леопард 2“ во Украина и дека ќе даде дозвола за понатамошен извоз од други земји.

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Вашингтон планира да му обезбеди на Киев 31 тенк Абрамс. Тој тврди дека „не се работи за борба против Русија, туку за слобода“, и дека овие тенкови „не значат офанзивна закана за Русија“.