Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Научниците откриваат зошто со годините сè потешко поднесувате АЛКОХОЛ и мамурлак – Ова се случува во вашето тело!

Ако сте од оние кои се почесто сфаќаат дека повеќе не можат да го издржат излегувањето како порано – сега ќе знаете зошто. Порано можеше да излезеш и да пиеш до сабајле, а утредента да се опоравиш најдоцна до два попладне.

Меѓутоа, како што стареете, закрепнувањето станува подолго и поизмачувачко. Понекогаш тоа трае со денови. Ова се биолошки факти. И додека не постои универзален лек за мамурлак, постои здрав разум – а тоа е да бидете нежни со себе. Затоа што биологијата нема.

Како што старееме, имаме пониски нивоа на ензимите на црниот дроб алкохол-дехидрогеназа и алдехид дехидрогеназа, кои се потребни за разградување на алкохолот и неговите остатоци. Како резултат на тоа, ацеталдехидот, еден од остатоците од алкохолот поради кој се чувствувате ужасно, останува подолго во вашето тело, открива порталот „Сајанс оф ус“.

Како што стареете, ќе ви биде сè потешко да се опоравите од се, велат научниците, бидејќи нашиот имунолошки систем постепено слабее. Вашето тело сè уште знае само како да се лекува и заштити, но не толку брзо како кога сте биле млади.

Покрај тоа, многу обврски доаѓаат со годините, па повеќе не можете да лежите цел ден и да се опоравувате како порано. Ова го прави вашиот мамурлак да се чувствува полошо.

Исто така, како што старееме, акумулираме се повеќе и повеќе телесни масти. Мастите не го апсорбираат алкохолот и оние кои го имаат потешко ги поднесуваат последиците од пиењето. По правило, жените имаат повеќе масти од мажите и тоа е една од причините зошто не можат да пијат колку што пијат, зошто побрзо се опиваат и потешко поднесуваат мамурлак.

Ако страдате од хронично заболување, тоа значи дека лековите што ги земате може да го попречат разградувањето на алкохолот, па постои можност тој да остане подолго во вашето тело.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе