Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСветВо тренд...

Часовник на судниот ден: Ни остануваат „деведесет секунди“ до апокалипсата

Врвните научници и безбедносни експерти во вторникот ги поместија стрелките на „часовникот на судниот ден“ на само 90 секунди до полноќ (апокалипсата) – сигнализирајќи зголемен ризик за опстанокот на човештвото поради нуклеарната сенка што се наѕираше над планетата по војната во Украина и растечките климатски промени.кризи.

Новото мерење на времето поставено од Bulletin of the Atomic Scientists е поблиску до полноќ од кога било досега.

Стрелките на часовникот, кои Билтенот ги опишува како „метафора за тоа колку човештвото е блиску до самоуништување“, беа на 100 секунди до полноќ од јануари 2020 година – исто така најблиску до полноќ во неговата историја.

Одлуката за поместување на стрелките на симболичниот часовник секоја година ја донесува Комитетот за наука и безбедност на Билтенот и неговиот одбор на спонзори, кој вклучува десет добитници на Нобелова награда.

Во соопштението, Билтенот вели дека го унапредил часовникот за 10 секунди оваа година „главно, но не исклучиво, поради руската инвазија на Украина и зголемениот ризик од нуклеарна ескалација“.

„Руските тенко прикриени закани за употреба на нуклеарно оружје го потсетуваат светот дека ескалацијата на конфликтот – случајно, намера или погрешно проценување – е ужасен ризик“, велат тие. „Потенцијалот конфликтот да излезе од контрола останува висок.

Во билтенот се наведува дека новата ера „исто така е под влијание на тековната закана од климатската криза и распаѓањето на глобалните норми и институции потребни за да се ублажат ризиците поврзани со напредните технологии и биолошките закани како што е СОВИД-19“.

„Живееме во време на невидена опасност, а времето на часовникот на Судниот ден ја отсликува таа реалност“, рече Рејчел Бронсон, претседател и извршен директор на Билтенот на атомските научници.

„90 секунди до полноќ е најблиску до полноќ што некогаш бил поставен часовникот, одлука што нашите експерти не ја сфаќаат лесно“, додаде таа. „Ги повикуваме светските лидери да направат се што можат за да го вратат часовникот назад.

Часовникот првично беше поставен на 7 минути до полноќ. Најдалеку од полноќ било кога било 17 минути, по крајот на Студената војна во 1991 година.

Билтенот е основан во 1945 година од Алберт Ајнштајн, Џ. Роберт Опенхајмер и други научници кои работеле на проектот Менхетен кој го произведе првото нуклеарно оружје. Идејата за часовник што ја симболизира глобалната ранливост на катастрофи следеше во 1947 година.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе