Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Напад со нож во воз во Германија, двајца загинати и петмина повредени

Маж избоде и рани неколку лица во воз во северна Германија пред да биде приведен од полицијата, јавува германската новинска агенција дпа. Нападот се случил кога регионалниот воз кој патувал од Кил до Хамбург сакал да влезе во станицата Брокштет. Брокштет е место на околу 60 километри северно од Хамбург.

Министерката за внатрешни работи на покраината Шлезвиг-Холштајн, Сабине Зутерлин-Вак, потврди дека во нападот што се случил околу 15 часот по локално време, загинале две лица, а пет се ранети. Засега не се знае колку се сериозни нивните повреди.

Железничката станица во Брокштет беше затворена неколку часа, пренесува дпа. Полицијата не даде никакви информации за идентитетот на осомничениот и додаде дека се истражуваат неговите можни мотиви, но Билд пишува дека сторителот е Сириец. Ова не е прв ваков инцидент, бидејќи друг Сириец тешко повреди три лица со нож во напад што се случи на крајот на 2021 година во меѓуградски воз во Баварија.