Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Бродови на НАТО пристигнаа во пристаништето во Бар

Бродовите на земјите членки на НАТО, американскиот „Џејмс Е. Вилијамс“ и турскиот „Барбадос“, денеска ќе впловат во пристаништето Бар, соопшти Министерството за одбрана.

Во соопштението се наведува дека целта на посетата е „зајакнување на одбранбените односи во регионот и зајакнување на поморската безбедност во водите на земјите членки на НАТО“.

Американскиот брод, се додава, е предводник на Постојаната поморска група два на НАТО.