Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Вархељ: Интеграцијата на Западен Балкан е меѓу главните приоритети на ЕУ

Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархељ, денеска изјави дека главен приоритет на таа канцеларија е интеграцијата на земјите од Западен Балкан во Европската Унија и дека е неопходно враќање на суштинските принципи на проширувањето на ЕУ.

Говорејќи на конференцијата во Трст со наслов „Италија и Западен Балкан: раст и интеграција“, Вархељ нагласи дека Трст не е само „портата кон Западен Балкан, туку и портата кон Централна Европа, што само покажува колку можеме да направиме заедно“.

Тој оцени дека „потребно е повеќе Трст на Балканот“ и поголемо присуство на Италија бидејќи во пресрет на рускиот напад врз Украина, интеграцијата на Западен Балкан е меѓу трите најважни приоритети на ЕУ, а тој рече: „не само ЕУ како институција, туку и на сите нејзини водачи“.