Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Лавров претстави нов услов за завршување на војната

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров претстави нов услов за завршување на војната во Украина.

За време на прес-конференцијата Лавров рече дека конфликтот ќе заврши само кога Украина повеќе не е воена закана за Русија.

Лавров, исто така, рече дека безбедносните грижи на неговата земја се една од главните причини за војната, која започна со руската инвазија на 24 февруари минатата година.

„Украина, како и секоја друга територија што се граничи со Русија, се разбира, не треба да биде домаќин на воена инфраструктура што претставува директна закана за нашата земја“, рече Лавров, разговарајќи за тоа што ќе биде потребно за да се стави крај на војната.

Тој додаде дека „целите на специјалната воена операција не се измислени“, туку „се дефинирани од основните, легитимни безбедносни интереси на Руската Федерација“.

Коментарот на Лавров дојде во време кога продолжуваат шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин наскоро може да започне нова мобилизација за да започне нова офанзива во Украина.

Оценката на Институтот за војна е дека неодамнешните знаци во Русија укажуваат на тоа дека Путин може да најави втор бран на мобилизација во наредните денови, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу вчера најави дека Путин ќе издаде директива за спроведување на големи воени реформи во следните неколку години.

Во неделите пред новата година, официјални лица од Украина и Русија сугерираа дека се отворени за мировни преговори.

Сепак, ниту една вистинска шанса за мировни преговори не можеше да добие импулс бидејќи страните не се согласија за фундаменталните прашања како што се признавањето на четирите украински територии – Доњецк, Керсон, Луганск и Запорожје – анектирани од Путин во септември.