Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Гутереш: Нападот на зградата во Днепар е кршење на воените закони

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го „осуди“ смртоносниот руски напад врз станбена зграда во Днепар, Украина, што претставува уште еден пример за „сомнително кршење на законите на војната“, изјави денеска неговата портпаролка.

– Нападот што во саботата вечер погоди станбена зграда во Днипро е еден од најсмртоносните напади во Украина од почетокот на руската инвазија – изјави Стефани Трембле за новинарите.

– Главниот секретар го осуди овој напад велејќи дека тоа е уште еден пример за кршење на законите на војната – додаде таа.

Хуманитарниот координатор на ОН во Украина, Дениз Браун, повика на вистинска истрага за сомнителните воени злосторства и гонење на осомничените.

Иако бројот на загинати во овој напад моментално изнесува 40 мртви и најмалку 75 повредени, овие бројки се очекува да се зголемат додека продолжуваат спасувачките операции.

– Повеќе од илјада луѓе останаа без покрив над главата поради овој напад – рече портпаролката на генералниот секретар, додавајќи дека агенциите на ОН помагаат во нивното преместување, како и во делењето на ќебиња, топли потреби, хигиенски средства или лекови.

Повеќе од 7.000 цивили се убиени во Украина откако Русија ја нападна соседната земја во февруари минатата година, објави во понеделникот Канцеларијата на Високиот комесаријат на ОН за човекови права (ОХХР).

– Најголем дел од евидентираните цивилни жртви се предизвикани од употреба на експлозивно оружје со широк дострел, вклучително и гранатирање од тешка артилерија, повеќе системи за ракетни фрлачи, проектили и воздушни напади – соопшти OHCHR.