Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Пензионираниот генерал Петр Павел пред Бабиш, за две недели ново гласање за претседател на Чешка

Пензионираниот генерал Петр Павел води со мала разлика во првиот круг од претседателските избори во Чешка, откако беа пребројани 99,1 отсто од гласовите.

Павел има 35,24 отсто од освоените гласови, додека на второ место е поранешниот премиер на Чешка Андреј Бабиш со 35,15 отсто од гласовите.

Со оглед на тоа што ниту еден кандидат не освои повеќе од 50 отсто од гласовите во првиот круг од изборите, Чешка за две недели ќе бира нов претседател меѓу Павел и Бабиш.