Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

(Видео) Целиот град Монтесито евакуиран поради поплавите во Калифорнија

Целиот град Монтесито во американската сојузна држава Калифорнија, заедно со околните области, доби наредба да се евакуира поради поплавите од дожд кои ги потопија патиштата и предизвикаа надоаѓање на реките.

Евакуацијата на 10.000 луѓе се случува на петтата годишнина од лизгањето на земјиштето во кое загинаа 23 луѓе и уништија повеќе од 100 домови во оваа енклава на Пацификот.

Шерифот на округот Санта Барбара, Бил Браун, рече дека наредбата за евакуација „се заснова на постојано високи врнежи од дожд, без индикации дека ќе се промени пред вечерта (по локално време).

Шефот на пожарникарите во Монтесито, Кевин Тејлор, рече дека за само 12 часа паднале најмалку 8 инчи дожд – значително повеќе од очекуваното.

Монтесито, сместен помеѓу брегот на океанот и високите планини, е град во кој живеат побогатите луѓе и живеат познати луѓе како војводата и војвотката од Сасекс.

По должината на брегот, издадени се наредби за евакуација на околу 32.000 луѓе во округот Санта Круз поради надојдените реки и потоци.

Поголемиот дел од Калифорнија е зафатен од серија силни бури со многу обилни дождови, силни ветришта и виулици.