Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Фон дер Лајен: Шведското претседателство со ЕУ ќе биде клучно за одржување на поддршката за Украина

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека шведското претседателство со Европската унија ќе биде од клучно значење за зачувување на единството на ЕУ за поддршка на Украина.

Таа на Твитер напиша дека Шведска го презеде претседавањето со Советот на ЕУ во клучен момент.

„Можете да сметате на мене да се залагам за вашите амбициозни цели за нашата Унија“, изјави Фон дер Лејен.