6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото илустрација
СВЕТ

Попов: Русија успешно тестираше нов дрон кој ќе се користи во Украина

Воената команда на Воено-десантните сили на Русија тестираше ново врзано беспилотно летало и договорено е производство на 50 такви беспилотни летала за нивно последователно тестирање во зоната на специјални воени операции во Украина, изјави рускиот заменик министер за одбрана, генерал Павел Попов.

xПопов за весникот Краснаја звезда изјави дека во октомври бил спроведен воено-технички експеримент на полигонот на Западниот воен округ за да се проценат функционалните способности на новиот дрон и дека е договорено производството на 50 беспилотни летала за нивна оперативна евалуација во зона на специјални воени операции во Украина.

Попов истакна дека беспилотните летала ќе се произведуваат и потоа ќе се подобруваат во технолошкиот парк ЕРА, кој е фокусиран на развој на различни беспилотни летала. Според него, во тој технолошки парк биле конструирани повеќе од 200 видови беспилотни летала и 90 универзални уреди за прицврстување муниција на беспилотни летала.

„Приврзаните беспилотни летала всушност се поврзани со електраната на земја преку кабел, а кабелот му овозможува на авионот да комуницира со командното место и затоа ваквите дронови успешно се користат за набљудувачки мисии“, истакна Попов.

Спонзорирано: