Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Познатиот инфлуенсер Ендрју Тејт уапсен во луксузна вила во Романија

Контроверзниот инфлуенсер Ендрју Тејт е приведен во Романија, заедно со неговиот брат Тристан, како дел од истрагата за трговија со луѓе и силување.

Полицијата упадна во домот на Тејт во Букурешт. Адвокатот на браќата го потврди нивното апсење.

– Четворицата осомничени создале организирана криминална група со цел да регрутира, вдомува и експлоатира жени, принудувајќи ги да создаваат порнографска содржина за да се гледа на специјализирани веб-страници за одредена сума, соопштија обвинителите, пренесе Ројтерс.

Браќата се под истрага од април заедно со двајца романски државјани, пишува Би-би-си, пренесува Ослобоѓење.

Видео кое кружи на социјалните мрежи покажува дека полицијата ги одведува Тејт и неговиот брат од луксузната палата.

Романската Дирекција за истрага на организиран криминал и тероризам издаде соопштение, но не ги наведе имињата на браќата Тејт, велејќи дека двајцата британски државјани и двајца романски државјани се осомничени дека се дел од криминална група фокусирана на трговија со луѓе.

Тој објави и видео од рацијата на која се прикажани пиштоли, ножеви и пари во една просторија. Тејт се пресели во Романија пред пет години.

Теист, поранешен кик-боксер и реалити ѕвезда, е забранет од бројни платформи на социјалните мрежи поради давање мизогински коментари и говор на омраза.

Според изјавата на истражителите, идентификувани се шест жени кои наводно биле сексуално експлоатирани од организирана криминална група.