Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Кремљ: Нема мировен план без признавање на руската анексија на украинските региони

Кремљ денеска го отфрли мировниот план од 10 точки на украинскиот претседател Володимир Зеленски велејќи дека предлозите за прекин на конфликтот во Украина мора да ја земат предвид „актуелната реалност на четирите украински региони кои ѝ се приклучија на Русија“.

„Не може да има мировен план за Украина, кој не ја зема предвид сегашната реалност на руската територија со влегувањето на четирите региони во Русија. Плановите што не ја земаат предвид оваа реалност не може да бидат мирни“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Во септември Русија ги прогласи украинските региони Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје за дел од својата територија по референдумите што ги осудија Украина и западните земји. Русија не контролира целосно ниту еден од четирите региони.

Претседателот Зеленски го промовира својот мировен план од 10 точки, кој првпат го објави во ноември разговарајќи за него со американскиот претседател Џо Бајден, меѓу другите, и ги повика светските лидери да одржат глобален мировен самит врз основа на него.

Планот предвидува повлекување на руските војници од меѓународно признатата територија на Украина, што би значело дека Русија се откажува од четирите региони за кои тврди дека ги анектирала и од Крим, кој го зазеде во 2014 година.

Кремљ повеќепати порача дека е отворен за мировни преговори со Украина, но дека не ја гледа подготвеноста на Киев за преговори.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе