Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Ердоган го објави новото големо откритие: Пронајдени нови резерви на гас во Црното Море

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, во понеделникот објави дека во Црното Море се откриени дополнителни 58 милијарди кубни метри природен гас.

– Нашиот брод за дупчење Фатих откри 58 милијарди кубни метри резерви природен гас, 3.023 метри под морето, во блокот 1 Чајкума – рече Ердоган по состанокот на владата во претседателскиот комплекс во Анкара.

Наведувајќи дека резервите на природен гас на Турција во Црното Море изнесуваат 710 милијарди кубни метри со пазарна вредност од еден трилион долари, Ердоган рече дека крајната цел на Турција е што поскоро да прогласи енергетска независност од странски земји за нафта и природен гас.

– Нашето ново истражување ќе го отвори патот за слични истражувања и на други геолошки полиња во соседството на регионот. Ќе започнеме ново дупчење што е можно поскоро – додаде Ердоган.

Зборувајќи за борбата против тероризмот, Ердоган најави дека Турција „ќе ги затвори празнините во безбедносната зона долга 30 километри и ќе преземе нови чекори за целосно отстранување на заканите што терористичките групи во Сирија ги претставуваат за Турција“.

– Ќе влеземе во нова фаза од борбата која ќе ја уништи целата инфраструктура и ресурси на терористичката група (ПКК и ЈПГ/ПКК, оп.а.), од која ја добива својата сила, како и своите вооружени капацитети – рече турскиот претседател.

ПКК и нејзиниот сириски огранок ЈПГ/ПКК користеа терористички бази преку турската граница во северен Ирак и северна Сирија за планирање и извршување напади врз Турција. По должината на сириската граница, групата работеше на создавање терористички коридор, заканувајќи се и на сириските локални жители и на турските жители.

Во својата повеќе од 35-годишна терористичка кампања против Турција, ПКК, која е наведена како терористичка организација од Турција, Соединетите Американски Држави и Европската Унија, е одговорна за смртта на повеќе од 40.000 луѓе, вклучувајќи жени и деца. и постарите.

Од 2016 година, Анкара спроведе три успешни големи антитерористички операции во северна Сирија за да спречи формирање на терористички коридор и да овозможи мирно населување на жителите: „Штитот на Еуфрат“ (2016), „Маслинова гранка“ (2018) и „Извор на мирот“ (2019). Турските власти навестија дека претстои уште една таква операција.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе