Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Вучиќ за ситуацијата на Косово: Албанците ја подигнаа борбената готовност, во тешка ситуација сме

Српскиот претседател Александар Вучиќ преку видео на Инстаграм го коментираше фактот дека на патријархот Порфири му е забранет влез во Косово и додаде дека ќе ги преземе сите мерки за „да го заштити нашиот народ, по одлуката на Приштина да ја зголеми борбената готовност“.

– Правиме се од себе да ги зачуваме мирот и стабилноста. За жал, тие не сакаа да нè слушаат или не беа многу заинтересирани да не слушнат. Денеска и на српскиот патријарх г.Порфири му беше забранет влез во Косово. Ова никогаш не се случило во историјата. И не им е грижа. Бесмислено соопштение, небитно. Но ќе продолжат да зборуваат само за српските барикади кои се само знак на незадоволство и борба на српскиот народ да биде свој и ништо повеќе.

Според тоа, сакам да ве информирам дека сме во тешка ситуација, но дека ќе дадеме се од себе и дека на секој начин ќе се грижиме како да ги зачуваме мирот и стабилноста и не само тоа, како да го заштитиме нашиот народ на север. на Косово. Во согласност со тоа, и откако ќе ги вооружам Албанците и ќе ја подигнам нивната борбена готовност, ќе ги преземам сите мерки за заштита на нашиот народ и зачувување на Србија – рече Вучиќ.

Да потсетиме, на Инстаграм се огласи и патријархот Порфирије откако беше вратен од административната функција Мердаре и меѓу другото рече:

– Денеска вратата од мојот дом ми е заклучена.