Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Новородено бебе самo си ја држи главата, цел свет зборува за неверојатното видео

Познато е дека бебињата не можат самостојно да ја држат главата нагоре. За тоа им треба време и вежбање. Бебињата имаат целосна контрола врз држењето на главата од шест месеци, па не е чудно што вистинското изненадување е новороденото момче кое може целосно самостојно да ја држи главата.

Неговата мајка објави видео снимено девет часа по породувањето на TikTok и призна дека и неа ја изненадило: „Родив четири деца, но ова е неверојатно. Никогаш не сум слушнала за новороденче само да ја држи главата“.

@nykeacrawley

Since he’s going viral again I’m reposting the ORIGINAL content of MY son ! 🥰😇

♬ original sound – Nykea Zinnerman

Мускулите на новородените бебиња се слаби, а тоа ги вклучува и мускулите на вратот. Тие само стануваат поцврсти и постабилни со текот на времето, така што новородените бебиња треба да бидат поддржани со рацете на вратот и главите.

Во овој случај, многумина се сомневаат дека бебето има зголемен мускулен тонус или хипертонус, што може да влијае на мускулите на целото тело.