Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Украина свика итна седница на Советот за безбедност на ОН

Украина свика итна седница на Советот за безбедност на ОН.

Седницата ќе се одржи вечерва во 22:00 часот по средноевропско време, најави заменик постојаниот претставник на Русија во ОН Дмитриј Полјански.

„Украинците, кои се плашеа од нашите напади врз инфраструктурни објекти денеска, побараа итна седница на Советот за безбедност на ОН. Владимир Зеленски повторно беше најавен како говорник од Украина преку видео врска, што е прекршување на прописите на Советот за безбедност“, рече Полјански.

Како што прецизираше, делегацијата на Гана, која претседава со Советот за безбедност на ОН, седницата ја закажала во 16 часот по њујоршко време, односно на полноќ по московско време. Засега не е соопштено дали ќе му се дозволи на Зеленски да се обрати на седницата, рече Пољански.

Сирените за воздушен напад денеска се огласија низ Украина. Експлозии беа регистрирани на важни инфраструктурни објекти, по што многу украински региони останаа без струја.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе