Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Ердоган: Зголемувањето на соработката со Куба е важно за Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Анкара придава значење на зголемување на соработката со Куба.

– Придавам особено значење на зголемувањето на нашата соработка и солидарност со Куба, еден од нашите главни партнери во регионот – рече Ердоган на заедничката прес-конференција со неговиот кубански колега Мигел Дијаз-Канел Бермудез (Мигел Дијаз-Канел Бермудез) во главниот град Анкара. .

Тој наведе дека темата на разговор била начините за развивање на постојната соработка во областите како што се енергетиката, туризмот, градежништвото, земјоделството, развојот, здравството и животната средина.

Посетата на Дијаз-Канел се совпаѓа со 70-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Турција и Куба.

– Како што знаете, нашите односи со регионот на Латинска Америка и Карибите претставуваат еден од главните столбови на нашата надворешна политика – рече Ердоган.

Тој додаде дека билатералните односи останале под нивниот потенцијал откако пред неколку години беа воведени еднострани санкции кон Куба.

Куба и Турција се договорија да го зголемат обемот на билатералната трговија на 200 милиони долари.

Дијаз-Канел рече дека низ историјата, односите меѓу двете земји се развивале врз основа на почитување.

Претседателот на Куба, исто така, рече дека имал плодна средба со Ердоган и дека двете земји се договориле дополнително да ги диверзифицираат билатералните трговски односи.

Овие две земји потпишаа шест договори од областа на медиумите и комуникациите, културата и дипломатијата.