Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Антикризните мерки вредни 760 милиони евра дадоа резултат

Создаваме нова економска визија за европска Македонија, заедно ја менуваме нашата татковина и ќе ја промениме, во попросперитетна и стабилна земја, почитувана дома и надвор, идна горда членка на ЕУ, порача претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски од вечерашната трибина „Силно и одлучно кон иднината“ која се одржа во Кочани.

– Работевме ден и ноќ, со голема посветеност и макотрпна работа да направиме антикризен пакет да ја спасиме економијата, да го спасиме животниот стандард на граѓаните и бизнисите на компаниите. После десет месеци резултатот е видлив. Успешно реализиравме два пакета антикризни мерки, вредни 760 милиони евра, најголеми во целиот регион, додаде Ковачевски од вечерашната трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Кочани.

Претседателот Ковачевски истакна дека се уште треба да се работи и посочи дека грижата на Владата ќе продолжи се до целосно надминување на последиците од кризата.

– Македонската економија беше под сериозен притисок од светската криза и неизвесноста беше огромна во светот и не само кај нас. Не се знаеше дали ќе има храна, леб, брашно, не се знаеше дали ќе има струја, парно. Знам дека секој од вас е загрижен за тоа. Знам дека секој од вас има некаков страв секогаш кога одите на пазар да купите зеленчук, масло, месо. Знам затоа што и јас одам и купувам намирници и затоа што и јас одам да пазарувам. Минатата недела отидов на пазар и сам ги видов цените. Овие цени и овие грижи не се единствени само за нашата земја. Така е на целиот Балкан, во Европа и во САД. Можеме или заедно да ја возиме оваа бура или, не дај Боже, не . Има уште многу пат до брегот, знам дека цените се сè уште превисоки, а платите се сè уште прениски. Но, ве молам да ми верувате кога ви велам дека сме на вистинскиот пат, потенцираше претседателот Ковачевски во Кочани.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе