Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Судар на повеќе возила во Нигерија, најмалку 37 лица загинаа

Најмалку 37 лица загинаа откако два автобуса и автомобил се судрија во североисточна Нигерија, соопштија официјални лица.

Несреќата која се случи денеска во градот Јакана е последица на пукање на гума при пребрзо возење. Ротими Аделеје (Аделие), од нигериската служба за безбедност на патиштата, рече дека повеќето од жртвите биле изгорени до непрепознатливост.

Сериозните сообраќајни несреќи не се невообичаени во најнаселената африканска земја поради небезбедно возење, лошо одржувани возила и нејасни сообраќајни правила.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе