Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Австријците со остар одговор на Орбан: Голема Унгарија престана да постои пред 100 години

Австриското Министерство за надворешни работи реагираше откако унгарскиот премиер Виктор Орбан се појави со шал со мапа на „Голема Унгарија“.

– Накратко разгледавме историски карти во Министерството за надворешни работи во Виена, што го потврди нашиот првичен сомнеж. Кралството Унгарија, дел од Австро-унгарската монархија, престана да постои пред приближно 100 години. Во најкраток можен рок ќе ги информираме нашите унгарски соседи за развојот на оваа ситуација – соопштија од министерството.

Да потсетиме, имаше реакции и од Украина, Романија и Хрватска, чии делови „поседува“ на Орбан.

Потсетуваме, Орбан му честиташе на Балаш Џсуџак кој се повлекува од унгарската фудбалска репрезентација, а во објавеното видео јасно се гледаат мотивите на „Голема Унгарија“.

Ова е продолжение на политиката што ја спроведуваат Виктор Орбан и неговите функционери, нагласувајќи го жалењето за Трианонскиот договор и „неправедните“ граници на Унгарија.

Во мај 2020 година, Орбан на својот Фејсбук објави слика од глобус пред Трианон, на која има карта на Голема Унгарија, во која беше вклучена и Трансилванија.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе