Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Шолц: Германија мора да биде подготвена за ескалација во Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Германија мора да биде подготвена за ескалација на ситуацијата во Украина.

Шолц ова го изјави на конференција во Берлин, чиј домаќин беше весникот „Зидојче цајтунг“.

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека одбранбениот фонд вреден 100 милијарди евра, кој беше објавен по почетокот на војната во Украина, е резултат на научената лекција за изградбата на одбранбените резерви на германската армија.