Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

ОН: Ситуацијата во Иран е критична, за два месеца загинаа над 300 луѓе

Претставникот на ОН за човекови права денеска предупреди дека ситуацијата во Иран е критична. Повеќе од 300 луѓе загинаа во последните два месеца поради насилниот одговор на протестите.

„Бројот на смртни случаи поради протестите во Иран се зголемува, вклучително и две деца, кои починаа минатиот викенд. Ова е знак дека властите зазедоа цврст став, ситуацијата во таа земја стана критична“, рече портпаролот на ОН.

Протестите во земјата беа предизвикани од смртта на 22-годишната курдска девојка Махса Амини, која на 16 септември беше приведена од моралната полиција поради несоодветна облека.

Техеран ја обвинува ситуацијата на странските непријатели и нивните агенти, кои наводно ги организирале протестите и им се придружиле Иранци од сите сфери на животот. Ова е најголемиот предизвик за верските водачи од револуцијата во 1979 година.

Поддршка на протестите добија и фудбалерите на иранската фудбалска репрезентација, кои одбија да ја пеат нивната национална химна на отворањето на Светското првенство.

Советот за човекови права на ОН кон крајот на неделава ќе одржи состанок за протестите, на кој ќе присуствуваат голем број дипломати, како и сведоци и жртви. На средбата ќе се разговара за испраќање мисија, која треба да ги истражи фактите за репресијата во Иран.

Секој потенцијален доказ за злоупотреби пронајден од мисијата подоцна може да се користи пред националните и меѓународните судови.