Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Курти: Даваме шанса на договорот за регистарски таблички

Даваме шанса за договор без казни, но не само за регистарски таблички, без да го оставиме настрана прашањето за преговорите за конечниот договор, изјави денеска косовскиот премиер Албин Курти додавајќи дека Белград „се обврза да не издава повеќе регистарски таблички од ерата на Милошевиќ“, пренесува „Коха“.

„Не е доволно да се договорат регистарските таблички, иако се согласувам дека втората фаза треба да се прекине во потрага по решение за целосна нормализација на односите до март 2023 година. Значи, даваме шанса за договор без казни, но не само за регистарските таблички, а да се остави на страна прашањето за преговори за конечниот договор. Од друга страна, Белград се обврза повеќе да не издава таблички од времето на Милошевиќ“, рече Курти.

Тој рече и дека е неопходно да се исправи грешката на Жозеп Борел, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика.

„Ние сме оптимисти и верувам дека е неопходно да се исправи грешката на Борел. Сега на Америка ѝ требаат уште 48 часа за вчерашното приближување денес или утре да го претвори во договор. Тие даваат сѐ од себе. Мислам дека не сме во време да зборуваме за нови одложувања, зборуваме за максимален интензитет, така што во рок од 48 часа имаме договор каков што целевме во Брисел, без да се ограничиме на работи како табличките“, рече Курти.