Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Турски авиони гранатираа курдски села во Сирија, најмалку 30 загинати и 40 ранети

Најмалку 31 човек загина во турските воздушни напади врз курдските позиции во североисточна Сирија, објави Сириската опсерваторија за човекови права. Најмалку 40 лица се повредени или исчезнати, а некои се во тешка состојба, се додава во извештајот.

Турското Министерство за одбрана претходно потврди дека од полноќ извршува воздушни напади врз базите на курдските милитанти во северна Сирија и северен Ирак. Тие беа насочени кон базите на Курдистанската работничка партија (ПКК) и ЈПГ, милицијата на сириските Курди, додаде Министерството.

Сириската опсерваторија за човекови права објави дека Турција извршила 25 воздушни напади врз областите контролирани од Сириските демократски сили (СДФ), предводени од ЈПГ, во руралните области на Кобен, Алепо и на други места.

Воздушните напади се случија една недела по бомбашкиот напад во Истанбул во кој загинаа шест, а беа ранети повеќе од 80 луѓе. Турција за нападот ги обвини ЈПГ и забранетата ПКК, која ги негира обвинувањата.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе