Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Орбан попушти под притисокот, ЕК деблокира средства за Унгарија

Германската армија по повод војната во Украина планира голема реорганизација на својата армија, објави германскиот неделник „Шпигел“.

Генералот Еберхард Корн уште во септември нареди подготовка на армијата за претстојниот конфликт со Русија и дека одбраната на земјата и НАТО мора да биде во центарот на тие планови во иднина.

„Нападите врз Германија би можеле да следуваат потенцијално без предупредување и со големо влијание на штета“, се наведува во документот со наслов „Оперативни упатства за армијата“.

Тој додаде дека нема сомнеж оти способноста за одбрана на националниот и територијалниот сојуз ќе биде клучна за опстанокот и ќе стане уште поважна од порано.

Армијата мора, како што наведува Корн, да биде подготвена за наметната војна.

Странските мисии треба да бидат помалку важни во иднина бидејќи сега, како што се вели, многу поважно е вистинското одвраќање.

Во документот генералот наведува голема реформа на армијата – далеку од странските мисии и кон националната и кон сојузничката одбрана.

„Тридеценискиот фокус на странските мисии, како во Авганистан, повеќе не одговара на сегашната ситуација со нејзините изненадувања опасни за системот“, пишува Корн.

Наместо тоа, наведува тој, „одбраната на сојузот, вклучително и способноста да се обезбеди видливо и веродостојно одвраќање, ќе доминира во германската воена акција“.

Бидејќи директен конфликт на источното крило на НАТО стана „повторно поверојатен“, Германија мора да игра пионерска улога во Европа и да ги направи своите вооружени сили посилни.

Германскиот генерал затоа смета дека треба да се зајакне источното крило на НАТО: Естонија, Летонија, Литванија и Полска.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе